logo_ATOKAsociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu
Datum: 22.4.2021, Uživatel: anonymní, Dnes má svátek: Evženie
ATOK: novinky v oborech textil, oděv, kůže
Už i podnikatelé mají zdarma přístup k technickým normám
Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím České agentury pro standardizaci zpřístupnilo veřejnosti české technické normy. Například podnikatelé, kteří informace potřebují, se dostanou do on-line databáze zdarma. Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)
více >>>

Stát už přijímá žádosti do nového programu COVID – Nepokryté náklady
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začalo 19. dubna přijímat žádosti do nového plošného kompenzačního programu COVID – Nepokryté náklady. O dotaci mohou podnikatelé žádat prostřednictvím informačního systému AIS MPO, který znají z dřívějších programů, a to do 19. července. Program je alternativou kompenzace COVID – 2021, v níž příjem žádostí začal před týdnem. Zdroj: BusinessInfo.cz
více >>>

Covid-19 z podniků mizí. Většina firem se chce zapojit do očkování
Covid-19 v populaci setrvale slábne. Potvrzují to nejen statistiky Ministerstva zdravotnictví ČR, ale také data z plošného testování zaměstnanců ve firmách. Podniky se proto připravují, aby zkušenosti z testování využily také pro očkování svých zaměstnanců. Od ledna roste podíl firem, které se chtějí do očkování aktivně zapojit. Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)
více >>>

Program na podporu zaměstnanosti Antivirus prodloužen. Bude pokračovat do konce května
Už od konce března 2020 funguje program Antivirus. Program ochrany zaměstnanosti Antivirus má pomoci firmám ochránit pracovní místa. Stát prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzuje firmám vyplacené prostředky na mzdy a platy. Opatření pomáhá zaměstnavatelům lépe zvládnout současnou situaci a nemusejí sahat k propouštění. O pokračování programu do konce května rozhodla vláda v pondělí 19. dubna 2021. Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV)
více >>>

Odklad cla o šest měsíců při obchodu s Velkou Británií skrývá riziko
Konec prvního čtvrtletí po brexitu přinesl další pokles česko-britského obchodu. Ten podkopávají i cla na produkty, které nejsou celé vyrobené v Evropské unii či Británii. Prohlášení o původu zboží musí exportéři získat od svých dodavatelů do konce letošního roku. Možnost půlročního odkladu vyclení by měli využívat opatrně. Zdroj: Asociace exportérů
více >>>

TEX4IM – závěrečná on-line konference projektu - 20-21. dubna 2021
Již avizovaná závěrečná konference projektu TEX4IM se bude konat formou přednášek a webinářů tématicky zaměřených na možnosti cirkulární ekonomie a digitální transformace v textilním průmyslu. Konference se koná formou přednášek a webinářů ve dnech 20. – 22. dubna 2021 vždy od 12:00 – 13:30 hod. Pro informace pište na dufkova@tzu.cz.
více >>>

BusinessInfo.cz – Rok s covidem pohledem firem: Krize, nebo příležitost?
Tuzemské podniky prožily těžký rok s covidem-19. Tvrdě na ně dopadly samotná pandemie i vládní restrikce. Zhruba polovina hledala pro svůj byznys nové cesty, musela měnit strategii, nastartovat nové projekty. Propouštění zaměstnanců se týkalo zejména firem v nejpostiženějších oborech. Pro řadu společností se ale krize naopak stala příležitostí k růstu. Zdroj: BusinessInfo.cz
více >>>

Odpovědi na nejčastější dotazy podnikatelů ohledně podpůrných programů a opatření proti šíření koronaviru
Odpovědi odborných pracovníků ministerstva průmyslu a obchodu, agentur CzechTrade, CzechInvest a dalších organizací na dotazy podnikatelů položených prostřednictvím speciální informační linky ohledně podpůrných programů COVID Nájemné, Ošetřovné a další. Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)
více >>>

Výzkumníci z ČVUT vyvíjejí nový koncept čističky vzduchu. Dokáže sterilizovat vzduch v budovách, ale i v autech či letadlech
Na filtračním materiálu, který je možno sterilizovat elektrickým proudem a opakovaně používat, stojí nový koncept čističky vzduchu. Inovativní řešení, na jehož vývoji v uplynulém roce pracoval tým doc. Lukáše Vojtěcha a Ing. Marka Nerudy z Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze, má všechny předpoklady stát se účinným prostředkem kolektivní ochrany proti virům, jako je COVID-19. Lze ho totiž nasadit i v systémech klimatizací nebo ventilací budov či prostředcích osobní a hromadné dopravy, včetně automobilů, lodí či letadel. Zdroj: BusinessInfo.cz
více >>>

Co znamená brexit v praxi? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky podnikatelů
Jak se mění kvůli brexitu celní i administrativní pravidla vývozu na ostrovy? Co lze nyní čekat na hranicích Spojeného království? Jak se změní podmínky certifikace zboží? Nabízíme odpovědi na tyto i další časté dotazy českých vývozců. Připojujeme také přímé odkazy na klíčové české i britské zdroje informací, jako jsou celní úřady, pokyny britské vlády či zpravodajství o aktuálních podmínkách nákladní dopravy na ostrovy. Zdroj: BusinessInfo.cz
více >>>

SMART záruky pomůžou firmám s digitalizací
Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) připravila pro malé a střední podnikatele tzv. SMART záruku, která jim usnadní přístup k úvěrům od komerčních bank na digitalizaci. Projekty zaměřené na digitální transformaci firem ČMZRB financovala již dříve, od nynějška ale podnikatelé získají záruku za výhodnějších podmínek. Příjem žádostí o tzv. SMART záruku startuje ve čtvrtek 8. dubna 2021. Zdroj: Českomoravská záruční a rozvojová banka, a. s. (ČMZRB)
více >>>

COVID – Nepokryté náklady: Podniky ve ztrátě mohou podávat žádosti od 19. dubna
Nový program COVID – Nepokryté náklady schválila ve druhém březnovém týdnu vláda. Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo 2. dubna výzvu, žádosti budou podnikatelé moci podávat od 19. dubna 2021. Program má pomoci podnikatelům, kteří se kvůli pandemii koronaviru nacházejí ve ztrátě, s uhrazením části nepokrytých fixních nákladů. Jedná se o plošně zaměřený, záchytný program pro firmy bez ohledu na konkrétní sektor, formu vlastnictví či počet zaměstnanců. Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)
více >>>

Malé a střední podniky mohou začít žádat o dotace na poradenské služby vedoucí k úspoře vody
Novinkou je ve výzvě podpora šetrnějšího hospodaření s vodou. Pro podnikatele je připraveno celkem 130 milionů korun. Žádosti bude API přijímat do 30. června 2021.
více >>>

Prodloužení příjmu předběžných žádostí a žádostí Výzvy VI programu Úspory energie s EPC
S ohledem na dosud nevyužitou alokaci Výzvy VI programu Úspory energie s EPC, rozhodlo dne 24. 2. 2021 Ministerstvo průmyslu a obchodu o prodloužení příjmu předběžných žádostí do 31. 5. 2021 (14:00:00) a také prodloužení příjmu žádostí do 30. 11. 2021 (23:59:59). Upozorňujeme, že se jedná výhradně o posun termínu pro přijetí žádostí. Veškeré další termíny uvedené ve výzvě zůstávají v platnosti.
více >>>

Harmonogram výzev OP PIK pro rok 2021
Dne 19. 3. 2021 řídící orgán Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Ministerstvo průmyslu a obchodu, zveřejnil Harmonogram výzev OP PIK pro rok 2021.
více >>>

Ředitelé světových firem věří v růst. Víc než pandemie se bojí kybernetických útoků
Rok od vyhlášení globální pandemie COVID-19 a s tím souvisejícího hospodářského poklesu ve světě, jsou generální ředitelé ohledně budoucího růstu ekonomiky optimističtější než kdykoli předtím. Celkem 76 % ředitelů předpokládá, že v roce 2021 se tempo růstu ekonomiky oproti předchozímu roku zrychlí. Vyplývá to z výsledků 24. ročníku globálního průzkumu názorů generálních ředitelů PwC CEO Survey. Do průzkumu se během ledna a února 2021 zapojilo 5 050 ředitelů firem z více než stovky zemí světa.
více >>>

Vyšlo únorovo-březnové vydání časopisu e-ATOK Revue
více >>>
Aktualita

Projekt KZPS

Společným postupem sociálních partnerů k řešení klíčových témat v odvětvích
Fashion Retail
výměna odkazů s Press21
Časopis pro módní byznys
E-start
Svět outdooru
Magazín
Magazín pro horaly a vyznavače outdooru
Spolupracujeme s VTI

Verband der Nord-Ostdeutschen Textil- und Bekleidungsindustrie e.V.